W ostatni czwartek (23 lipca) miał miejsce atak hakerski na firmę Garmin. Jak donoszą światowe media oraz oficjalny profil TT Garmina problem dotyczy praktycznie wszystkich serwisów tej firmy.

Treningi z zegarków nie synchronizują się z platformą Garmin Connect (ponieważ ona nie działa), opaski fitnessowe też nie. Nawet wagi łazienkowe zgubiły historie!

Część komputerów została zaatakowana wirusem Dridex, który szyfruje pliki. Ponieważ w celu zapobiegania dalszemu rozprzestrzenieniu się ransomware informatycy Garmina wyłączyli praktycznie wszystko (wraz z domowymi laptopami pracowników zdalnych) stanęła również obsługa klienta oraz nawet fizycznie – fabryki firmy na Tajwanie.

Hakerzy, którzy wg serwisu Sekurak celowo zaatakowali Garmina tym oprogramowaniem żądają ponoć 10 milionów dolarów okupu za odszyfrowanie. O ile można mieć dylemat “czy negocjować z terrorystami” to tu sytuacja jest o tyle bardzie skomplikowana (lub może właśnie prostsza), że operatorzy Dridex’a są wpisani przez amerykański rząd na listę firm objętych sankcjami i wypłata im jakichkolwiek pieniędzy to przestępstwo.

O ile fakt, że ktoś nie zgra sobie przez kilka dni treningu z zegarka i nie dostanie kudosów na Stravie to coś, z czym można jeszcze żyć, to np FAA (Federalna Agencja Awiacji) wymaga, by każda awionetka przed startem zaktualizowała mapy w systemach nawigacyjnych FlyGarmin.

Jak zgrać trening z Garmina na Stravę?

Po pierwsze: znajdź kabel! Do tej pory z pewnością korzystałeś z bezprzewodowej synchronizacji, a kabelek do zegarka czy komputera rowerowego leżał gdzieś na dnie szuflady. Tak naprawdę w większości nowych urządzeń będzie to kabelek Micro USB. W starszych – mini USB.

Jak zgrać plik .fit z Garmina na Windows:

podłącz urządzenie do komputera. W katalogu Garmin/Activities znajdziesz kolejne pliki .fit z zapisanymi treningami. Zależnie od tego, czy używasz urządzenia “muzycznego” (np. Garmin Forerunner 245/645 Music, Forerunner 945, serii Fenix 5 Plus czy Fenix 6 Pro, Vivoactive 3 Music, Vivoactive 4 itd.) czy nie może ono nieznacznie inaczej wygląda w Eksploratorze Windows.

Jak zgrać plik .fit z Garmina na OSX / Mac?

W przypadku urządzeń, które nie są muzyczne sprawa jest prosta. Podłączamy urządzenie do komputera, czekamy aż pojawi się ono jako zewnętrzny dysk. Kopiujemy odpowiedni plik folderu Garmin/Activities.

Sprawa nieco się komplikuje, jeśli mamy urządzenie “muzyczne”. Te urządzenia działają w trybie MPT, który jest wygodny, jeśli chodzi o transfer muzyki, natomiast jest gorzej w przypadku pozostałych plików. Aby sobie z tym poradzić musimy doinstalować rozszerzenie o nieco mylącej nazwie Android File Transfer.

Zamknij Garmin Express.

Otwórz zainstalowany Android File Transfer i podłącz swojego Garmina do komputera. Powinieneś zobaczyć okno w którym bez problemu skopiujesz odpowiedni plik.

Skopiuj wybrany plik, a później wgraj go na Twoją ulubioną platformę: Stravę, Training Peaks czy Endomondo. Na Stravie wybierz opcję “Upload Activity”.

Niech Cię nie zmyli opcja “Connect with Garmin”:

Wybieramy “Upload files directly” i wgrywamy plik .fit.